HTML5 - testování nativní podpory nových elementů <video> a <audio>


(zaměřeno na podporu v IE6, IE7, IE8, Firefox 3, Opera 10, Safari 3, 4 a Google Chrome 3, 4)

Video - nativní podpora (tedy bez nutnosti instalace plug-inů či externích přehrávačů, jedná se tedy o náhradu např. přehrávače FlashPlayer) minim. ve Firefoxu 3.5, Chrome 3 a Opeře 10.51, ale pouze pro open source kodek OGG Theora (*.ogg, *.ogv). V Exploreru 8 a Safari není podpora žádná (přestože některé zdroje deklarují podporu u Opery od verze 9.52, mně to nefungovalo). Ve Firefoxu 3.6 je navíc i podpora celoobrazovkového režimu. V HTML5 můžete ve videu plynule přeskakovat dopředu i do dosud nestažených částí videa, to FlashPayer neumí, u něj je vždy nutné počkat na postupné stažení videa.
Youtube zprovoznil podporu přehrávání HTML5 videa experimentálně od počátku r. 2010, ale pouze s komerčním kodekem H.264. Kompatibilními přehrávači jsou Chrome, Safari a Internet Explorer (s nainstalovaným Chrome Frame), není podpora u prohlížečů Firefox a Opera. Nefunguje fullscreen.

  <video src="video.ogv" controls id="video">
 </video>


  nebo

  <video controls>
    <source src="video.ogg">
 </video>


Audio - nativní podpora v minim. Firefoxu 3.5, Chrome 3 a Opeře 10.51 pro open source kodek OGG Vorbis (*.ogg, *.oga). Ve Firefoxu, Opeře a Safari také pro *.wav a v Chrome a Safari 4 pro *.mp3. V Exploreru 8 není podpora žádná (přestože některé zdroje deklarují podporu u Opery od verze 9.52, mně to nefungovalo).

  <audio src="zvuk.ogg" controls>
 </audio>


Poznámka: zdrojový kód je správným kódem podle specifikace HTML5 (tedy např. bez uzavření nepárových tagů, atributů bez parametru, apod.) Z tohoto důvodu je již uvažováno o vzniku jazyka XHTML5.