Data v běhu: analýza různých informací a dat v rámci STEM úlohy

Lukáš Rokos, Helena Koldová
Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta, České Budějovice

Workshop si klade za cíl prozkoumat fascinující spojení mezi běháním, různou podobou zjištěných informací a dat v kontextu integrované úlohy. Během workshopu budeme společně analyzovat, jak různé faktory mohou ovlivnit výkon běžce a jak lze tato data použít k interpretaci výsledků. Současně se na prezentované informace budeme dívat z perspektivy různých disciplín.

V úvodní části budou představeny příklady využití vizuálních reprezentací ve STEM disciplínách a jejich možné využití v různých kontextech. Stručně bude představen i přístup STEM. Druhou část workshopu bude představovat práce se zmíněnou integrovanou úlohou, kterou budou účastníci řešit z pohledu žáků, ale v průběhu realizace se u vybraných dílčích aktivit budeme zastavovat, diskutovat jejich pojetí a vztahovat si dané činnosti k teoretickým východiskům z didaktik přírodovědných předmětů a z didaktiky matematiky. Současně bude prostor pro diskuzi o silných a slabých stránkách úkolu, zejména se zaměřením na přístupy využití dat, možnosti podobně koncipovaných úloh a jejich zařazení do kurikula. V závěru se zaměříme na definování vzdělávacích cílů takové úlohy a otevřeme i otázku hodnocení výkonů žáků při řešení komplexních úloh.