Úvod do Arduina

Úvod o arduinu

Úvod o arduinu

Arduino je brána do světa kreativity a inovace, kde se vaše představy mohou stát skutečností. S touto platformou máte možnost zkoumat, experimentovat a tvořit s elektronikou a programováním bez ohledu na váš věk či úroveň zkušeností. Staňte se tvůrcem svých vlastních elektronických projektů a objevte nekonečné možnosti, které Arduino nabízí.

Arduino je otevřený hardwarový a softwarový projekt, který umožňuje vytvářet interaktivní elektronické zařízení. Je to jako malý počítač, který můžete programovat tak, aby dělal různé věci - od jednoduchých blikajících světel až po složité roboty. Hlavním prvkem Arduina je mikrokontrolér, což je malý čip, který můžete programovat pomocí speciálního softwaru nazývaného Arduino IDE nebo TinkerCAD

Pokud byste chtěli si zakoupit fyzickou verzi, tak bych doporučil: ARDUINO UPGRADED LEARNING KIT

Pokud, ale nechcete nemusíte. Bude vám stačit virtuální prostředí TinkerCADU, které si představíme v dalších lekcích.

Komponenty v LEARNING KITU

Pokud vás zajímá, co learning kit obsahuje, tak zde je foto

Popis fotografie>

Základni komponenty, které pro začátek budeme potřebovat.

Arduino

Co to je?

Arduino je open-source platforma založená na jednoduchém hardware a softwaru, která umožňuje vytvářet interaktivní projekty. Základní součástí Arduina je mikrokontrolér (jako například ATmega328p), který řídí všechny vstupy a výstupy (I/O) na desce.

Mikrokontrolér: Arduino deska obsahuje mikrokontrolér, který je mozkem celého systému. Mikrokontrolér provádí program, který nahráváme do Arduina, a řídí různé vstupy a výstupy.

Vstupy a výstupy (I/O) Arduino má různé digitální vstupy a výstupy, které můžeme použít k připojení senzorů, tlačítek, LED diod a dalších zařízení. Každý vstup/výstup může být buď digitální (buď HIGH nebo LOW) nebo analogový (hodnota mezi 0 a 1023).

Programování:Pro programování Arduina se používá Arduino IDE (Integrated Development Environment), které je založené na jazyce C/C++. Soubor programu se nazývá "sketch". V tomto programu můžeme definovat různé funkce a akce, které má Arduino provádět.

Nahrávání programu:Po napsání programu v Arduino IDE musíme program nahrát do Arduina. To se provádí pomocí USB kabelu, který připojíme do Arduina k počítači. Po nahrání programu do Arduina mikrokontrolér spustí náš program a provádí příslušné akce podle našeho kódu.

Příklady využití: Arduino se často používá pro vytváření různých interaktivních projektů, jako jsou například:

- LED diodové světelné efekty

- Automatické zavlažování rostlin

- Měření teploty a vlhkosti

- Ovládání robotů a RC modelů

Některé z těchto si v dalších ukážeme.

Popis fotografie

BREADBOARD

Užitečný nástroj pro montáž a testování elektronických obvodů bez potřeby trvalého propojení součástek. Velkou výhodou je, že vůbec nemusíme pájet, ale skrz breadboard si propojíme jednotlivé komponenty.

Popis fotografie

LED diody

LED diody jsou elektronické součástky, které emitují světlo, když je k nim přiveden elektrický proud. Jsou dvoupinové, s anodou (+) a katodou (-), a fungují jako vstupně/výstupní(I/O) prvky v elektronických obvodech. Používají se v mnoha aplikacích jako indikátory stavu, osvětlení a dekorace.

Popis fotografie

Rezistory

Rezistory jsou pasivní elektronické součástky, které slouží k omezování proudu v obvodech. Jsou charakterizovány svou hodnotou odporu, která je udávána v ohmech (Ω). Rezistory mají dva piny a mohou být připojeny v obvodu seriově nebo paralelně. Používají se k ochraně elektronických součástek před nadproudy, ke stabilizaci napětí a k nastavení proudových a napěťových úrovní v obvodech.

Popis fotografie

Kabely a dráty

Popis fotografie

Kabely a dráty jsou základními elektrickými komponenty používanými k propojení elektronických součástek v obvodech. Jsou obvykle vyrobeny z vodičů z měděného drátu obaleného izolací z plastu nebo gumy. Kabely mohou mít různé délky, tloušťky a barvy, což umožňuje snadné rozlišení a organizaci ve složitějších obvodech. Jsou nezbytné pro přenos elektrického proudu a signálů mezi různými součástkami, a jsou nepostradatelné pro vytváření funkčních elektronických zařízení.

Praktická část

Video

Teď si vše ukážeme ve video

Závěr

V naší úvodní lekci jsme si vysvětlili, co to vlastně ARDUINO UNO je. Představili jsme si hlavní komponenty, které nám pro začátek budou stačit.