Helena Koldová

Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, Pedagogická fakulta

Doc. RNDr. Helena Koldová, Ph.D. je absolventkou oboru Učitelství oboru Matematika a fyzika pro střední školy na Pedagogické fakultě v Českých Budějovicích. Od roku 1986 – 1999 působila jako učitelka na střední odborné škole strojírenské v Č. Budějovicích, od roku 1999 působí na Pedagogické fakultě v Č Budějovicích (PF JU) jako oborový didaktik. V letech 2000-2006 studovala doktorský obor Obecné otázky matematiky na PřF MU. V roce 2012 absolvovala habilitační řízení v oboru Pedagogika na PdF UPOL. Od roku 2014 působlia jako proděkanka pro studium na PF JU a od roku 2018 je děkankou této fakulty. V letech 2006–2010 souběžně pracovala ve Výzkumném ústavu pedagogickém v Praze, kde se podílela na ověřování RVP pro vzdělávací oblast Matematika a její aplikace, učila v letech 2011-2012 na PřF MU didaktiku matematiky, spolupracuje s NIDV, NPIČR a s jinými subjekty nad tématy souvisejícími s problematikou učitelské profese a přípravy budoucích učitelů. Podílí se na práci odborné skupiny pro revizi RVP, je spolouatorkou řady učebnic pro základní a střední školu z matematiky, zabývala se výzkumem v oblasti CLIL, integrované výuky, zaměřuje se na problematiku kurikula, učebnic a vyučování a učení s počítačem.

Doc. RNDr. Helena Koldová, Ph.D., Dean of the Faculty of Education of the University of South Bohemia in České Budějovice, is a graduate of the Faculty of Education, the study programme Teaching of Mathematics and Physics for Secondary School. From 1986 to 1999 she taught at the Secondary vocational school of mechanical engineering in České Budějovice. Since 1999 she has been working in the field of the Subject Didactics at the Faculty of Education. In 2006 she completed the doctoral study program General Problem of Mathematics by obtaining Ph.D. at the Masaryk University, Faculty of Science in Brno. In 2012 she completed a habilitation procedure in the field of Pedagogy at Palacký University Olomouc. From 2014 to 2018, she worked as a vice-dean for studies at the Faculty of Education, USB, since 2018 she has been the dean of this faculty. From 2006 to 2010, she worked simultaneously at the Pedagogical Research Institute in Prague, where she participated in the verification of Curriculum Framework for the learning area of Mathematics and its application. From 2011 to 2012, she taught Didactics of Mathematics at the Faculty of Science, Masaryk University in Brno. She cooperates with the National Institute for Further Education (NIFE), National Pedagogical Institute of the Czech Republic, and other subjects on topics related to teaching profession and the training of future teachers. She participates in the work of the expert group for the revision of the Curriculum Framework, she is co-author of a number of mathematics textbooks for primary and secondary schools. She has been engaged in research in the field of CLIL and integrated approach in teaching, and focuses especially on curricula, textbooks and computer assisted teaching and learning.