Aplikace PC ve výuce matematiky a statistiky

Josef Košťálek
VŠCHT Praha, Ústava ekonomiky a managementu, Praha

Příspěvek popisuje několik modelů vytvořených v MS Excelu, které slouží pro podporu výuky středoškolské matematiky a vysokoškolské statistiky. Konkrétně se jedná o model, kam se vloží délky tří stran trojúhelníku a výstupem jsou výpočty všech důležitých parametrů takového trojúhelníku: obsah, obvod, úhly, délky výšek a těžnic, velikosti kružnice opsané a vepsané. Ale hlavně je možné do modelu zadat, které prvky se mají zakreslit a následně dojde k jejich grafickému zakreslení v trojúhelníku. Článek popisuje principy výpočtů a algoritmy použité při sestavení modelu, použití modelu jako názorné pomůcky při výuce, ale také jeho využití jako nástroje pro snadné generování zadání s výsledky, kde je jeho nasazení efektivnější, než u programu GeoGebra. Dále článek popisuje model vytvořený v MS Excelu, kde vstupem je tabulka hodnot (výběrový soubor) a hladina významnosti a výstupem jsou výsledky různých druhů parametrických testů. Opět je možné vybrat si druh a modifikaci testu (střední hodnota, rozptyl, jedno výběrový, dvou výběrový, jednostranný, oboustranný). Automaticky se provede výpočet základních statistických charakteristik vložených hodnot a hlavním výstupem je hodnota testovacího kritéria a kritická hodnota. Automaticky se napíše výsledek testu a hlavně se celá situace graficky zakreslí. Pokud je na vstupu zadáno méně než třicet hodnot, model automaticky identifikuje, že se jedná o malý výběr a postupuje cestou výpočtů pro malé výběry. Využití při výuce je hlavně v ukázce změny výstupů v závislosti na změně vstupů včetně změny grafického výstupu. Velkým přínosem je možnost snadného generování neomezeného počtu různých zadání s výsledky a to pro potřeby příkladů na procvičení i zadání do testů. Opět jsou zde dobře patrné některé výhody oproti použití např. statistického SW Gretl. Vedlejším produktem obou modelů je ukázka toho jaký potenciál nabízí MS Excel.