Interaktívne aplikácie z matematiky pre žiakov základných škôl

Milan Pokorný
Trnavská univerzita, Pedagogická fakulta, Trnava

V príspevku predstavíme interaktívne aplikácie z matematiky na témy Pomer, priama a nepriama úmernosť; Premenná, výraz; Desatinné čísla; Kombinatorika. Tieto aplikácie sú voľne dostupné na https://matematika.truni.sk/cvicenia a sú využiteľné ako doplnkový študijný materiál pri precvičovaní vedomostí z matematiky žiakov základných škôl. Dôležitou vlastnosťou aplikácií je ich súlad s obsahovým a výkonovým štandardom určeným v štátnom vzdelávacom programe. Aplikácie možno použiť priamo na vyučovacej hodine, v školskom klube detí, počas zastupovanej hodiny, pri domácej príprave žiakov či pri rôznej záujmovej a krúžkovej činnosti. Aplikácie poskytujú žiakovi okamžitú spätnú väzbu o správnosti jeho riešenia, možnosť opraviť sa, možnosť pracovať vlastným tempom, podporujú individuálny prístup k žiakom. Vďaka náhodnému generovaniu vstupných hodnôt sa výsledky neopakujú. Aplikácie sú spustiteľné na veľkom počte rôznych zariadení (počítačoch, notebookoch, tabletoch aj mobiloch) s operačnými systémami Windows, macOS, Android, iOS a inými s podporovanými prehliadačmi.