Programy pro 3D tisk na základní škole

Petra Pirklová
Technická univerzita v Liberci, Liberec

V současné době zažívá technologie 3D tisku bouřlivý vývoj a nachází tak své uplatnění v mnoha odvětvích vědy a průmyslu. I z těchto důvodů považujeme za nezbytné seznamovat s principy a technologií 3D tisku žáky již na základní škole. V našem příspěvku budeme prezentovat výsledky a závěry získané v rámci řešení diplomové práce s názvem „3D tisk na základní škole“. Představíme několik freeware softwarů, které lze při výuce 3D tisku na základní škole využít. Navzájem tyto softwary porovnáme na základě vytvořených kritérií a uvedeme jejich výhody a nevýhody vzhledem k jejich uplatnění pro výuku žáků prvního a druhého stupně základní školy. Vše bude demonstrováno na konkrétním příkladě modelování vybraného tělesa. V rámci příspěvku také představíme webovou stránku, která byla vytvořena jako základní podpora pro výuku 3D tisku na základní škole. Na této stránce je uveden stručný úvod do technologie 3D tisku (hardware i software), databáze hotových šablon objektů pro 3D tisk a vybrané pracovní listy.