Škola BOV

    co je BOV?     kancelář
  knihovna       vývojová laboratoř
      třídy       sborovna     mapa portálu

Orientace na webovém portálu Škola BOV

Hlavním smyslem webového portálu "Škola badatelsky orientovaného vyučování (BOV)" je vytvoření komunity pedagogů, zajímající se o badatelsky orientovanou výuku přírodopisu a biologie. Chceme vybudovat portál, kde naleznete nejen teoretické informace o badatelsky orientovaném vyučování, ale hlavně návody na praktické úlohy a vyučovací jednotky. Kromě toho chceme využít vašich cenných zkušeností a dát vám možnost podělit se o ně s ostatními. K jednotlivým úlohám můžete psát svoje postřehy, zkušenosti a připomínky formou jednoduché internetové diskuse. Tyto postřehy nemusíte psát pouze k jednotlivým úlohám, ale i k dalším tématům či odkazům - viz dále popis jednotlivých sekcí portálu.

Ve škole BOV se můžete pohybovat dvěma způsoby:

  1. anonymně jako nepřihlášený host. To vám umožní prohlížet obsah, psát příspěvky do diskusí, ale nemůžete vkládat nové úlohy či odkazy.
  2. uživatelský účet vám umožní nahrávání úloh, zakládání diskusních tématů či vkládání odkazů. Svoje úlohy či příspěvky posléze můžete editovat či úplně vymazat. Přihlašovací jméno a heslo vám bylo nebo bude zasláno administrátory na požádání.

Naše Škola BOV vám umožňuje přístup do několika místností, které v běžných školách také najdete. Na prvním místě je to kancelář - zde hledejte oficiální sdělení, týkající se projektu, seminářů či dalších akcí.

Velice důležitá je sekce třídy. Zde najdete podrobné návody k jednotlivým úlohám, z nichž jste si některé mohli vyzkoušet na seminářích (řazené abesedně). Ke každé úloze je také otevřená diskuse - autoři úlohy i potenciální zájemci o aplikaci této úlohy budou velice rádi, pokud se zde podělíte s vašimi zkušenostmi či názory na tuto úlohu. Pokud vaše připomínky či návrhy budou podnětné, bude možnost je do úlohy zapracovat a neustále tak pracovat na jejich zdokonalení. Kromě toho můžete sami nahrát vámi vytvořenou úlohu - hlavní soubor + dva další soubory pomocné.

Budete-li chtít vyhledat další informace o BOV, navštivte naši knihovnu. Zde budou uveřejňovány odkazy na další (převážně zahraniční) portály a weby, zabývající se badatelsky orientovanou výukou biologie či obecně přírodních věd. Pokud sami znáte nebo narazíte na nějaký webový odkaz, který souvisí s badatelsky orientovaným vyučováním, můžete jej sami do knihovny přidat. Ke každému odkazu můžete také napsat svoje postřehy či zkušenosti - jestli je podle vás odkazovaný materiál hodnotný či nikoli apod.

Máte-li nějaký dobrý nápad či představu konkrétního tématu, který by bylo možné zpracovat formou BOV, můžete navštívit naší laboratoř (teprve bude spuštěna) a probrat s ostatními možnosti a úskalí "badatelizace" (přetvoření standardní výuky do formy BOV) tohoto tématu. V této místnosti můžete založit vlastní téma - konkrétní oblast či téma přírodopisu a biologie, formulovat základní myšlenku a ostatní uživatelé vám mohou pomoci toto téma rozvést a rozpracovat. Kompletně zpracovanou úlohu lze poté nahrát do sekce třídy.

Důležitá místnost je samozřejmě i sborovna (teprve bude spuštěna) - to je místnost, sloužící k nezávazné diskusi o libovolném tématu. Pokud budete chtít probrat možnosti třídního výletu, perličky vašich žáků, poslední díl oblíbeného seriálu či výsledky oblíbeného mužstva, zde je na to vhodné místo.

 

 

 

Katedra biologie PF JU       Pedagogická fakulta Jihočeské univerzity      Přírodovědecká fakulta Jihočeské univerzity

 

 

IPN Podpora technických a přírodovědných oborů

Projekt je spolufinancován Evropským sociálním fondem
a státním rozpočtem České republiky.