Aluminotermie
Schopnost hliníku vázat kyslík se využívá při výrobě některých kovů (např. Mn, Mo, Cr, V) z jejich oxidů za vysoké teploty (3 000°C i více) - tzv. aluminotermická redukce, aluminotermie.
Při redukci hliníkem se uvolňuje tolik tepla, že ho není nutné dodávat z jiných zdrojů (koksu, plynu, elektrické energie). Pro výrobu železa v průmyslovém měřítku je však tato metoda příliš drahá.
2 Al + Fe2O3 ―> 2 Fe + Al2O3
Chemikálie a pomůcky:
tavící kelímek, železná mísa s pískem, nehořlavá podložka, špejle, chemické kleště
práškový hliník (s), práškový hořčík (s), oxid železitý (s), peroxid barnatý (s) /O, Xn/, hořčíková páska /F/
Postup práce:
Nejdříve připravíme termit - práškový hliník smísíme s oxidem železitým v hmotnostním poměru 1:3 - a nasypeme ho do kelímku. Termit pak převrstvíme zápalnou směsí, která se skládá ze stejných hmotnostních dílů peroxidu barnatého a práškového hořčíku. Do zápalné směsi zasuneme kus hořčíkové pásky, aby mohla sloužit jako knot. Takto naplněný tavící kelímek pevně umístíme v misce s pískem, kterou postavíme na nehořlavou podložku. Je–li dostatečně zajištěna bezpečnost průběhu pokusu (ochranné pomůcky, dostatečná vzdálenost všech přihlížejících - pokus provádíme raději venku mimo laboratoř). Zapálíme hořčíkovou pásku a sledujeme bouřlivý průběh reakce (vhodné jsou tmavé brýle). Když je patrné, že reakce již neprobíhá, chvíli ještě vyčkáme (alespoň dvě minuty) a potom vytáhneme pomocí chemických kleští z písku produkt.

2Al + Fe2O3 ―> 2Fe + Al2O3
Ar (Al) = 27 Mr (Fe2O3) = 2.56 + 3.16 = 160
2Al : 1Fe2O3 ~ 54 : 160 = 1 : 2,96
Poměr hmotností 1 : 3 odpovídá stechiometrickému poměru.
Hliník je sice velmi reaktivní, ale k dosažení aktivační energie je potřeba vysoké teploty. Ta se uvolňuje při hoření zápalné směsi. I zápalná směs má však poměrně vysokou aktivační energii, proto se k jejímu zapálení používá knot z hořčíkové pásky.
Ta hoří bílým oslnivým plamenem, proto je nutné chránit si oči.
Po dosažení aktivační energie probíhá reakce velmi bouřlivě, prudce a rychle – během několika vteřin.
Protože reakce probíhá za vysoké teploty, dochází k roztavení a následnému tuhnutí látek. Ty mohou protéci až na dno misky s pískem, která má celou směs chladit. Někdy může dojít i k rozpálení dna misky, proto je nutné podložit ji ještě nehořlavou podložkou. Kvůli uvolňování vysokých teplot necháme po ukončení reakce nádobu chvíli chladnout, tím máme jistotu, že produkt již ztuhl.
V našem případě vzniká železo, které je magnetické, takže by mělo být přitahováno magnetem. Ten však musí být dostatečně velký, protože vzniklé železo proteklo pod vrstvu písku.