Izolace nikotinu z tabáku
Nikotin patří mezi alkaloidy odvozené od pyridinu. Je obsažen v listech i kořenech tabáku. V malých dávkách působí dráždivě na nervovou soustavu, stimuluje sekreci žláz a zvyšuje krevní tlak. Ve větších dávkách je prudce jedovatý, způsobuje zástavu srdeční činnosti. Používá se ho jako kontaktního insekticidu proti savému hmyzu.
Nikotin je stejně jako ostatní alkaloidy zásaditý, takže v tabáku je vázán na kyseliny. Z této vazby se vytěsňuje silnou zásadou a poté se oddělí destilací.
Nikotin je stejně jako ostatní alkaloidy zásaditý, takže v tabáku je vázán na kyseliny. Z této vazby se vytěsňuje silnou zásadou a poté se oddělí destilací.
Chemikálie a pomůcky:
Varná baňka, síťka, Liebigův sestupný chladič, Erlenmeyerova baňka, trojnožka, držáky a svorky, sirky, zkumavky, tabákový výrobek, 5% roztok NaOH (C), Lugolův roztok (Xn), nasycený vodný roztok pikrové kyseliny (T)
Postup práce: Sestavíme destilační aparaturu pro destilaci ze síťky z varné baňky o objemu 100 ml, Liebigova sestupného chladiče e Erlenmeyerovy baňky jako jímadla. Do baňky vsypeme malé množství jemně rozmělněného tabáku, přilijeme 25 ml roztoku NaOH a šetrně zahříváme tak, aby se tabák nepřipálil na stěny baňky. Oddestilujeme 6 – 8 ml destilátu, který je vodným roztokem nikotinu.
Důkaz nikotinu:
Důkaz nikotinu:
- Ke 2 ml destilátu přidáme několik kapek Lugolova roztoku. Vzniká červenohnědá sraženina, která se postupně rozpouští.
- K 1 ml destilátu přidáme 2 ml nasyceného roztoku pikrové kyseliny. Vzniká jasně žlutá sraženina pikrátu nikotinu. Při přebytku nikotinu se sraženina rozpouští. Získaný vodný roztok nikotinu nepipetujeme! Nebezpečný jed!
Používá se jako kontaktní insekticid proti savému hmyzu, např. mšicím.