Příprava methanu
Dekarboxylací kyseliny octové či její sodné soli se uvolňuje methan.
Chemikálie a pomůcky:
Porcelánová miska, síťka, stojan, držák, železný kruh, skleněná tyčinka, kahan, třecí miska s tloučkem, lžička, hodinové sklo, zkumavka, zátka s odvodnou trubičkou, gumová hadička, odměrný válec, skleněné akvárium, voda, bezvodý octan sodný, natronové vápno (směs hydroxidu sodného a vápenatého) či hydroxid sodný /C 2+/.
Postup práce: Vyžíhání krystalického octanu sodného (trihydrátu) provádíme v porcelánové misce a pak jej necháme vychladnout. Potom se octan rozetře na prášek a smísí se s rozetřeným natronovým vápnem (nebo pouze s rozdrceným hydroxidem sodným). Do zkumavky nasypeme 3-5 g připravené směsi. Vodorovně uchycená zkumavka se opatrně zahřívá. Směs se musí dobře protavit. Plyn jímáme nad vodou do válce umístěného ve vaně. Po najímání plynu do válce jej u ústí zapálíme a pozorujeme reakci.Chraňte svůj zrak !!!
Methan se vyskytuje v atmosféře, kam se dostává zejména jako produkt rozkladu látek biogenního původu a tvoří tak podstatnou složku bioplynu. Nezanedbatelný podíl je produktem metabolismu velkých přežvýkavců. A další zdroje představují mokřady, rýžoviště, ale také termitiště. V podzemí se methan nachází jako hlavní složka zemního a důlního plynu, či je rozpuštěný v ropě. Dále je také rozpuštěn ve vodě některých jezer, zvláště v Africe (jezero Kivu).
Pro tuto vlastnost je řazen mezi významné tzv. skleníkové plyny (je cca 20× účinnější než oxid uhličitý), které způsobují zvyšující se teplotu zemské atmosféry - globální oteplování.