Difúze manganistanu draselného
5 Fe2+ + MnO4- + 8 H+ ―› Mn2+ + 5 Fe3+ + 4H2OZkumavkové reakce jsou založeny na vzniku různě barevných komplexů
Na skleněný válec naplněný až po okraj vodou položíme kousek filtračního papíru o málo větší než je průměr válce. Na něj položíme několik krystalků manganistanu draselného. Pozorujeme difúzi manganistanu. Odstraníme filtrační papír a roztok poté okyselíme několika kapkami koncentrované kyseliny sírové. K fialovému roztoku přidáme roztok síranu železnatého (který jsme si připravili rozpuštěním 3g síranu ve 20ml vody) a pozorujeme odbarvení.
Vzniklý roztok oddělíme do dvou zkumavek. Připravíme si roztok thiokyanatanu draselného rozpuštěním 0,5g thiokyanatanu ve 20ml vody a roztok žluté krevní soli rozpuštěním 0,5g žluté krevní soli ve 20ml vody. Do první zkumavky přidáme pár kapek roztoku thiokyanatanu draselného a pozorujeme červené zbarvení. Do druhé zkumavky přidáme pár kapek žluté krevní soli a pozorujeme modré zbarvení.
V některých učebnicích je uvedeno, že při reakci (důkazu) železitých iontů hexakyanoželeznatanem vzniká berlínská modř a při reakci železnatých iontů s hexakyanoželezitanem vzniká Turnbullova modř.
Analýza sloučenin, nazývaných berlínská FeIII4 array (FeII(CN)6)3 • nH2O a Turnbullova modř FeII3 array (FeIII(CN)6)2 • nH2O, však vedla k závěru, že se jedná o identický komplex nejjednodušeji vystihující vzorec KFeIIFeIII(CN)6 • nH2O.