Blesky ve zkumavce
V kyselém prostředí dochází k postupné redukci manganistanu až na manganatou sůl za současného uvolnění kyslíku. Při rekci uvolňuje teplo. Ethanol se vypařuje a jeho páry se posléze vznítí. Jako okysličovadlo dobře poslouží uvolněný kyslík. To se projeví zábleskem.
MnO4- ―> HMnO4 ―> Mn2O7 ―> MnO2 ―> Mn2+
H+ + MnO-4 ―> HMnO4
2 HMnO4 ―> H2O + Mn2O7
Mn2O7 ... tmavě zelená kapalina
H+
Mn2O7 ―> 2 MnO2 + 3 O
2 MnO2 + 2 H2SO4 ―> 2 MnSO4 + O2 + 2 H2O
Chemikálie a pomůcky:
zkumavka, držák, miska s pískem, nálevka
manganistan draselný (s) /O, Xn/, kyselina sírová (konc.) /C (15+)/ , ethanol /F/
Postup práce:
Zkumavku upevníme ve svislé poloze do držáku. Z bezpečnostních důvodů podložíme miskou s pískem. Do zkumavky nalijeme pomocí nálevky asi dva až tři centimetry koncentrované kyseliny sírové tak, aby vnitřní stěny zkumavky zůstaly suché. Potom pipetou opatrně přidáme přibližně stejné množství ethanolu, přičemž dbáme, aby se obě kapaliny nesmíchaly. Potom do zkumavky vhodíme několik krystalků manganistanu draselného a z bezpečné vzdálenosti pozorujeme reakci. Po ukončení reakce vylíváme obsah zkumavky velmi opatrně a pod proudem vody do umyvadla.

Pozor !!! Nebezpečí vyšlehnutí plamene!
Při nalívání kyseliny musíme být obzvláště opatrní. Potřísnění stěn by mohlo způsobit přilnutí a rozklad krystalků manganistanu dřív než se dostanou na rozhraní kapalin.
Koncentrovaná kyselina sírová má daleko vyšší hustotu než ethanol, takže vytvoří spodní vrstvu. Pokud chceme aby se nám kapaliny nepromíchaly, musíme kyselinu nalívat jako první.
Krystalky manganistanu propadnou ethanolovou vrstvou až na rozhraní vrstev a ihned po kontaktu s kyselinou sírovou se začínají rozkládat.
Při tom vzniká oxid manganistý, což je olejovitá tmavozelená kapalina, která se dále samovolně rozkládá za vzniku atomárního kyslíku.
Ten je velmi reaktivní a zapaluje ethanol, což pozorujeme jako drobné exploze v ethanolové vrstvě.