Fialová fontána
Voda stoupá díky osmotickému tlaku. V baňce je poměrně velké množství rozpustného amoniaku, zatímco v kádince s vodou není téměř žádný. Rovnováha se ustálí až v okamžiku, kdy bude jeho koncentrace v celém roztoku stejná.
Druhou hnací silou je podtlak. Zahříváním roztoku amoniaku jsme dosáhli jeho vypuzení ve formě plynu. Po ukončení zahřívání se baňka opět ochlazuje. Dochází ke kondenzaci par a zmenšování objemu plynného amoniaku. Ústím trubice se už však nemůže nasát vzduch, protože je ponořeno do kádinky s vodou. Proto se nasává voda.
baňka 250ml - pokud možno s kulatým dnem, zátka s trubicí (20cm) na konci zúženou do kapiláry (možno nahradit pipetou), kádinka 250ml, kahan
koncentrovaný roztok amoniaku /T (5+), N/, acidobazický indikátor – fenolftalein

Do kádinky nalijeme destilovanou vodu a přidáme trochu fenolftaleinu. Do baňky nalijeme asi 1ml roztoku amoniaku a zazátkujeme tak, aby zúžený konec trubice byl v baňce. Roztok amoniaku zahříváme nad kahanem dokud vypuzený plynný amoniak nevyplní celou baňku. Potom baňku opatrně obrátíme, ponoříme širokým koncem trubice do kádinky s vodou a sledujeme proud vody.
NH3 + H2O ―> NH4+ + OH-