Polyamid
Chemickým složením je Nylon polyhexamethylendiamid, který vzniká polykondenzací hexamethylendiaminu s kyselinou adipovou.

V laboratoři lze získat polyamidy tzv. polykondenzací na rozhraní fází. V tomto případě se používá vysoce reaktivní dichlorid kyseliny adipové.

V laboratoři lze získat polyamidy tzv. polykondenzací na rozhraní fází. V tomto případě se používá vysoce reaktivní dichlorid kyseliny adipové.
Chemikálie a pomůcky:
Kádinky, navažovací lodička, odměrné válce, pinzeta, špejle, hexamethylendiamin (C), dichlorid kyseliny adipové, tetrachlormethan (Xn).
Postup práce: V 10 ml vody rozpustíme 0,8 g hexamethylendiaminu. 0,6 ml dichloridu kyseliny adipové rozpustíme v 10 ml tetrachlormethanu. V malé kádince převrstvíme 10 ml roztoku dichloridu kyseliny adipové 10 ml roztoku hexamethylendiaminu. Roztok převrstvujeme opatrně a pomalu, aby nedošlo k promíchání jednotlivých fází. Na rozhraní fází se vytvoří film, který zachytíme pinzetou a vytáhneme nad hladinu v kádince jako souvislé syntetické vlákno. Uchytíme jej na špejli a navíjíme. Tvorba vlákna pokračuje do vyčerpání reaktantů v obou fázích.
Nylon se hojně využívá při výrobě textilií (punčochové zboží, sportovní oděvy), padáků, sítí, výpletů tenisových raket, rybářských vlasců apod. Čísla značí počet uhlíků v monomerech. Zkratka PA 6 (polyamid šest) patří látce nazývané Silon. Pro výrobu Silonu se využívají cyklické amidy jako monomery a při polymeraci nedochází k odštěpení nízkomolekulární látky. Proto tedy nemluvíme o polykondenzaci, ale o polymeraci cyklických sloučenin (řetězcová polyadice).