Polymethylmethakrylát
Polymerací (radikálovou) methylového esteru kyseliny methakrylové (CH2=CCH3-COOCH3), methylmethakrylátu se získávají čiré sklovité hmoty. Vyznačují se velkou propustností ultrafialových paprsků a používá se jich tam, kde se vyžaduje dokonale průzračný materiál. U nás jsou tyto materiály známé pod názvem plexisklo.


Chemikálie a pomůcky:
Zkumavka, zátka se zpětným chladičem, methylmethakrylát (F, Xi), azobisizobutyronitril (E, Xn),, ethanol (F),.
Postup práce: Do zkumavky vylijeme 20 ml methylmethakrylátu. Přidáme 0,2 g azobisizobutyronitrilu. Po rozpuštění azobisizobutyronitrilu zkumavku zahříváme na vodní lázni pod zpětným chladičem při teplotě 70° C. Po 5 minutách část roztoku vylijeme do kádinky s ethanolem. Pozorujeme vznik bílé sraženiny. Po chvilce přilijeme opět část roztoku ze zkumavky, což vede k odbarvení roztoku. Následně přidáme ethanol. Poté opět dojde ke vzniku sraženiny. Pokud bychom pokračovali v zahřívání zbylého roztoku, po čase by ztuhl. Po vychladnutí bychom polymer (bublinaté plexisklo) získali rozbitím zkumavky. Při vyšší teplotě (např. 80° C) se polymerace výrazně urychluje, což je nežádoucí.
Při zahřívání na vodní lázni došlo k zahájení polymerace. Po vylití roztoku do ethanolu vznikla sraženina (bílý zákal), jelikož je vznikající plexisklo v ethanolu nerozpustné. Po přidání další části obsahu zkumavky došlo k odbarvení roztoku, protože se zvýšila koncentrace methylmethakrylátu a sraženina se tak rozpustila. Po přidání ethanolu nastala situace opačná a roztok se opět zakalil.