Emulzní polymerace styrenu
Polystyren se vyrábí emulzní radikálovou polymerací styrenu. Reakční prostředí je tvořeno emulzí monomeru ve vodě. Emulze je stabilizována emulgátory přítomnými ve vodě př. mýdlo. Iniciační systém je obsažen ve vodě a zde také vznikají radikály. Ty potom difundují do micel a zde iniciují polymeraci. Jako iniciátor se využívá peroxodisíran (persíran) amonný, který je rozpustný ve vodě. Polymerace probíhá tak dlouho, dokud není zastavena vstupem jiného radikálu. Monomer je vždy silně znečištěn emulgátory a proto se používá tam, kde toto znečištění nevadí.


Chemikálie a pomůcky:
Varná baňka, navažovací lodičky, odměrné válce, mýdlo, styren (Xn), peroxodisíran (persíran) amonný (O, Xn), síran amonný.
Postup práce: Ve varné baňce rozpustíme 3 g mýdla ve 100 ml vody. Do baňky přilijeme 5 ml styrenu a třepáním vytvoříme emulzi. Ke směsi přidáme několik krystalků peroxodisíranu amonného a pak ji zahříváme ve vroucí lázní. S postupující polymerací slábne ostrý zápach styrenu. K horkému roztoku přidáme 5 g pevného síranu amonného a baňku necháme po několik minut stát. Provedeme dekantaci a získáme koagulovaný polystyren.
Suspenzní a roztoková radikálová polymerace.
Při radikálové polymeraci nejdříve dochází k iniciaci. Poté následuje elongace a terminací je polymerace ukončena.
Při radikálové polymeraci nejdříve dochází k iniciaci. Poté následuje elongace a terminací je polymerace ukončena.