Srážecí reakce bílkovin
Při vratném srážení nenastávají v uspořádání molekuly bílkoviny podstatnější změny. Vysráženou bílkovinu lze znovu rozpustit v původním rozpouštědle, aniž by ztratila přirozený charakter. Do této skupiny patří vysolování bílkovin některými solemi, nebo převedení v gel etanolem či acetonem za šetrných podmínek. Při nevratném srážení jde již o tak hluboký zásah do struktury bílkoviny, že se po vysrážení nemůže rozpouštět v původním rozpouštědle. Sem patří srážení teplem, kyselinami, solemi těžkých kovů a některými specifickými činidly.
Chemikálie a pomůcky:
Zkumavky, vzorek bílkoviny (vaječný bílek), 10% roztok octanu olovnatého (T), nasycený roztok síranu amonného, 96% denaturovaný alkohol (F), taninový roztok
Postup práce: Do zkumavek odměříme 2 ml roztoku bílkoviny a do jednotlivých zkumavek přidáme:
- 2 ml octanu olovnatého
- 2 ml nasyceného roztoku síranu amonného
- 2 ml ethanolu a promícháme
- 1 ml taninový roztok
Řada funkčních skupin bílkovin (C=O, N-H, O-H) má nesdílený elektronový pár, takže může poutat vodíkovými můstky molekulu vody. Kyslíkový atom vody však může svým nesdíleným elektronovým párem vázat další molekulu vody atd. – dochází k hydrataci a molekula bílkovina je tak obklopena vodním filmem. Tyto roztoky bílkovin se označují jako koloidní.