Skákající sodík
Princip vystihuje následující chemická reakce :
2 Na +2 H2O ―> 2 NaOH + H2
Chemikálie a pomůcky:
zkumavka, nůž, pinzeta, držák
sodík (s) /F, C/, lékařský benzín (l) /F, Xn/, destilovaná voda, lakmus
Postup práce:

Do zkumavky nalijeme asi dva až tři centimetry destilované vody s trochou lakmusu a promícháme. Roztok pak opatrně převrstvíme stejným nebo o málo větším množstvím benzínu. Zkumavku upevníme do držáku a ze zásobní láhve vyjmeme kousek sodíku. Odkrojíme kousek o velikosti asi 0,25 cm3, otřeme petrolej do filtračního papíru. Pinzetou vhodíme sodík do zkumavky a pozorujeme průběh reakce, kterou necháme probíhat, dokud se nespotřebuje veškerý sodík.
Pozor !!!
Zbytky roztoků obsahující organická rozpouštědla (včetně benzínu) zásadně nelikvidujeme vylitím do výlevky, ale do "odpadní" lahve (kanystru), která musí být v laboratoři pro tento účel připravena.Abychom zabránili promíchání obou kapalin a vzniku „kapek“ jedné kapaliny ve druhé, naléváme do zkumavky nejdříve kapalinu s větší hustotou (vodu), kterou potom převrstvujeme kapalinou s menší hustotou (benzín).
Viz pokus Rozpustnost a polarita
Sodík je velmi reaktivní kov, který bouřlivě reaguje i se vzdušnou vlhkostí, proto musí být chráněn vrstvou petroleje, se kterým nereaguje.
Lakmus působí jako indikátor pH (kyselosti/zásaditosti) roztoku. Během reakce se původně bezbarvá voda zbarví do fialova, což je důkazem zásaditosti roztoku.
Během reakce sodíku s vodou vzniká vodík, který však kvůli vrstvě benzínu nemůže volně unikat a tvoří bublinky. Ty vznikají především v místě reakce, tedy na spodní části sodíku, na které dochází ke kontaktu s vodou. Tyto bublinky vynášejí sodík nahoru do benzínové vrstvy, kde se postupně uvolňují a sodík padá vlastní vahou zpět, až se opět dotkne vodní vrstvy.