Úvod do financí - KMA/ÚF

:: Nahoru ::

Penzijní připojištění

Penzijní připojištění se státním příspěvkem je výhodná forma spoření, podporovaná státem, která umožňuje zajistit si určitý objem prostředků pro zabezpečení ve stáří. Penzijní připojištění je upraveno zákonem č. 42/1994 Sb., o penzijním připojištění se státním příspěvkem v platném znění.

Samotné penzijní připojištění je zákonem definováno jako shromažďování peněžních prostředků od účastníků penzijního připojištění a státu poskytnutých ve prospěch účastníků, nakládání s těmito prostředky a vyplácení dávek penzijního připojištění.

Penzijní připojištění vzniká na základě smlouvy mezi fyzickou osobou a penzijním fondem.

Účastníkem penzijního připojištění může být fyzická osoba starší 18 let s trvalým pobytem na území ČR nebo s bydlištěm na území jiného členského státu EU, pokud je účastna důchodového pojištění nebo veřejného zdravotního pojištění v ČR a která uzavře s penzijním fondem písemnou smlouvu o penzijním připojištění.

Penzijní fond je povinen vést každému účastníkovi ode dne vzniku penzijního připojištění jeho osobní účet, kde se průběžně evidují příspěvky zaplacené jako příspěvky účastníka, jiné osoby a zaměstnavatele, dále pak státní příspěvky, podíly na výnosech hospodaření penzijního fondu a vyplacené dávky.

Příspěvky na penzijní připojištění

Vyplacení penzijního připojištění

Typy penzí penzijního připojištění

Výnosy hospodaření penzijního fondu

Právo podílet se na výnosech hospodaření penzijního fondu mají:

Podíl účastníka na výnosu hospodaření penzijního fondu za předchozí kalendářní rok se připisuje na účastníkův osobní účet jednou ročně, nejpozději do 1. července běžného kalendářního roku. U příjemce penze dochází k přepočítání penzí. Pokud je zhodnocení vyšší než pojistně-technická úroková míra, podle níž byla penze přiznána, dojde k navýšení penze. V opačném případě zůstává výše penze nezměněna.

Penzijního připojištění má garantovaný výnos. Penzijní fondy nemohou ze zákona připsat záporné zhodnocení.

Změna od 1.1. 2013

Lidé, kteří již spoří v dnešních penzijních fondech nebo do nich vstoupí do konce příštího roku (tj. do konce roku 2012) a budou mít zájem nic neměnit, si zachovají garanci každoročního nezáporného výnosu. Tuto výhodu ztratí, pokud dobrovolně přestoupí do jednoho ze čtyř nových penzijních fondů ve třetím pilíři důchodové reformy. Pak ale zase budou mít naději na vyšší výnos podle zvolené investiční strategie. Účastníky pouze nových fondů se stanou lidé, kteří do třetího pilíře vstoupí po 1. lednu 2013.

Státní podpora do 1.1. 2013

Státní podpora pro penzijní připojištění:

výše příspěvku účastníka v Kč    výše státního příspěvku v Kč
100 až 19950 + 40 % z částky nad 100 Kč
200 až 29990 + 30 % z částky nad 200 Kč
300 až 399120 + 20 % z částky nad 300 Kč
400 až 499140 + 10 % z částky nad 400 Kč
500 a více150 Kč.

Státní podpora od 1.1. 2013

Státní podpora pro penzijní připojištění:

výše příspěvku účastníka v Kč    výše státního příspěvku v Kč
100 až 2990 Kč
300 až 99990 + 20 % z částky nad 300 Kč
1 000 a více230 Kč.

Daňové otázky penzijního připojištění

Daňové výhody

Daňové úlevy lze rozdělit do 3 kategorií podle toho, kdo onu výhodu přímo využívá, tedy kdo je od platby daně osvobozen. Jsou to:

Daňové povinnosti

Rozhodující pro výši a předmět zdanění je, jakou formu výplaty peněz zvolíme. Pokud se rozhodneme peníze čerpat prostřednictvím pravidelně vyplácené penze, podléhá zdanění jen ta část penze, která odpovídá výnosům. Týká se to výnosů z příspěvků placených účastníkem, zaměstnavatelem i ze státních příspěvků. Výnosy jsou zdaněny sazbou 15 %. Jde o analogický princip jako u zdanění příjmů nebo úroků.

Rozhodneme-li se vybrat veškeré svoje peníze formou jednorázového vyrovnání, budou do zdanitelné části započítány nejen veškeré výnosy, ale i příspěvky zaměstnavatele. Najednou neplatí, že příspěvky zaměstnavatele nejsou zdaněny. Zaměstnanec - klient penzijního fondu je v případě jednorázového vyrovnání musí zdanit. Sazba daně je v tomto případě rovněž 15 %.

Předčasné ukončení se vypořádává pomocí odbytného. Takto zaniká nárok na státní příspěvek a i výnos z něj. Další postih ze strany státu za toto nerozumné chování však přichází v podobě další daně s vyšší sazbou. Daň platíme podobně jako u jednorázového vyrovnání z příspěvku zaměstnavatele a z veškerých výnosů. Sazba daně se v tomto případě zvyšuje na 25%.

Při využívání výše zmíněné daňové výhody (možnost odečíst až 12 tisíc Kč ročně) platí, že když se rozhodneme peníze z penzijního fondu předčasně vybrat (tzn. nedodržíme podmínku 60 měsíců spoření a dosažení věku nejméně 60 let), budeme muset všechny tyto daňové úspory zahrnout do základu daně a zaplatit z nich daň.

Zdroje

  1. www.finance.cz
  2. www.penize.cz
  3. www.mesec.cz