Úvod do financí - KMA/ÚF

:: Nahoru ::

Směnky

1.  Charakteristika směnky

2.   Funkce směnky

3.   Druhy směnek

4.   Dělení směnek

5.   Náležitosti směnky

6.   Doložky

Směnky mohou být opatřeny doložkami, např.:

7.   Směnečné operace

  1. Eskont směnky

    - odkup směnky bankou před lhůtou její splatnosti, banka poskytuje majiteli tzv. eskontní úvěr, nevyplácí celou směnečnou částku, částka je snížena o bankovní diskont

    vzorec pro obchodní diskont

    kde

    Dob...výše obchodního diskontu směnky,
    ...směnečná částka,
    tz...zbytková doba do splatnosti směnky ve dnech,
    pD...diskontní sazba v %.

    Diskontní směnečná částka

    vzorec pro diskontní směnečnou částku

    Eskont směnek na základě střední doby splatnosti

    • klient eskontuje bance více směnek, které se liší datem splatnosti
    • banka nevyplácí diskontované směnečné částky za jednotlivé směnky hned v době eskontu
    • ve střední den splatnosti vyplácí najednou částku odpovídající součtu všech nominálních směnečných částek

    Střední den splatnosti

    - den, ke kterému je současná hodnota všech eskontovaných směnek rovna součtu nominálních částek všech směnek.

    Platí

    Výchozí vztah pro střední den splatnosti

    kde

    A,B...směnečná částka směnky A, B, ... až m-té směnky,
    tA,B...doba od eskontu až do splatnosti směnky A, B, ... až m-té směnky,
    tS...střední doba splatnosti ve dnech,
    pD...diskontní sazba v %.

    Jiný zápis

    Výchozí vztah pro střední den splatnosti

    Po úpravě obdržíme

    Střední den splatnosti Střední den splatnosti = den eskontu + střední doba splatnosti
  2. Reeskont směnky - následný eskont směnky, která již byla eskontována u obchodní banky, ze strany centrální banky (v ČR je to ČNB).
  3. Deponování směnky - banky emitují tzv. depozitní směnky, které prodávají proti složení peněz klientům, kteří je kupují za účelem zhodnocení svých peněžních prostředků. S touto formou směnky se občan může setkat nejčastěji.
  4. Směnečné inkaso - banka obstará inkaso směnky, a to přímo u dlužníka nebo prostřednictvím banky.
  5. Domicilování směnky - Domicilovaná směnka je směnka, která je na základě zvláštní doložky splatná u třetí osoby, jenž je odlišná od majitele směnky i dlužníka.
  6. Směnečný aval (směnečné rukojemství)- převzetí směnečného rukojemství za směnečného dlužníka. Aval se avalováním směnky zaručuje za to, že směnka bude splacena, a pokud by směnka nebyla uhrazena tím, za koho se aval zaručil, pak musí plnit sám aval. Je možné avalovat za výstavce směnky.
  7. Směnečný protest - je písemně zaznamenaný důkaz svědčící o tom, že nějaká skutečnost nenastala, tedy že přijetí nebo placení směnky bylo odepřeno. Tento protest se vydává na žádost oprávněné osoby a musí být proveden některým z protestních orgánů (soud, notáři, obce). Vykonání protestu se vyznačuje přímo na směnku, příp. na přívěsek. Také se vystavuje veřejná protestní listina. Její povinné náležitosti jsou uvedeny v § 80 čl. I. ZSŠ.

8.   Blankosměnka

Listina, které chybí některá náležitost požadovaná zákonem na směnku, není platná jako směnka. Výjimkou z tohoto ustanovení je vydání blankosměnky (nebo též biankosměnky), tedy směnky, která je vyplněna pouze částečně, a chybějící údaje jsou doplněny později. Aby se jednalo o blankosměnku, musí být splněny následující podmínky:

Teprve doplněním chybějících údajů se blankosměnka stane platnou směnkou, a to i v případě, že její majitel nedodrží ujednání o tom, jaké údaje mají být do směnky doplněny. Platnost směnky nastává ex tunc, tedy k datu, kdy byla blankosměnka výstavcem podepsána.

Z výše uvedeného je zřejmé, že blankosměnka je pro výstavce i všechny další osoby, které se na směnku podepsali před doplněním chybějících údajů poměrně riskantní, zejména pak v případě, kdy směnečné právo vyplňovací není uděleno v písemné formě a o jeho obsahu neexistuje žádný doklad, nebo v případech, kdy je blankosměnka ještě před vyplněním převedena na třetí osobu.

9.   Využití směnek v bankách

Používání směnek stále významně upadá, a to především z důvodu zdokonalování technologií. Hlavním problémem je zde to, že směnku nelze zaknihovat. Co se týče platebního styku i zajištění úvěrů, volí bankovní instituce především jednodušší a jednoznačnější právní operace.

Pouze blankosměnka je ještě využívána. Banky ji používají jako zajištění úvěrů, vždy ale ještě s nějakým zajištěním současně. Jde tedy spíše o psychologický prvek, protože tato směnka zajišťuje pouze aktuální majetek dlužníka.

Depozitní směnky, nabízené bankovními institucemi, jsou určeny ke zhodnocení volné finanční hotovosti. Plní tedy funkci termínovaných vkladů. Na rozdíl od termínovaných vkladů bývá úroková sazba u depozitní směnky vyšší, na druhou stranu ale není výplata směnky ze zákona pojištěna - na rozdíl od termínovaných vkladů, u kterých se z úroků přispívá do fondu pojištění vkladů

Dokumentární inkaso je druh cizí směnky, ve které prodávající (vývozce) přikazuje své bance, aby pro něj vyinkasovala finanční hotovost, oproti jistým, předloženým dokumentům (potvrzení o dodání zboží). Tento platební produkt se používá především v mezinárodním obchodě a pro banku nepředstavuje žádný závazek. Ta je pouze zprostředkovatelem, jde tedy o velmi malou garanci.

Eskont směnek je způsobem financování, kterým se v České republice zabývaly banky po revoluci 1989, ale dnes je na ústupu. Je tomu tak proto, že směnka je používaná zřídka, a také proto, že bankovní instituce mají k dispozici lepší nástroje financování.

Zdroje informací

  1. www.mesec.cz
  2. Cipra, T.: Praktický průvodce finanční a pojistnou matematikou. EKOPRESS, 2005.
  3. Kovařík, Z.: Směnka a šek v České republice. Praha: C. H. Beck, 1994.
  4. Chromá, E.: Bakalářská práce. Směnky. České Budějovice 2009.

Řešené úlohy

Úloha 1

Obchodní společnost A vydala obchodní směnku v hodnotě 10 000 000 Kč splatnou k 1.6. 2007. Obchodní společnost B zakoupila směnku 3.3.2007 při roční diskontní míře 7%, aby ji 5.4. 2007 prodala při roční diskontní míře 6,95%. Jakou roční úrokovou míru realizovala společnost B při této transakci?

Tutorial Tutorial(PDF) Maplet Maple code

Doplňky ke stažení:

Maplet pro výpočet počtu dní mezi dvěma rozhodnými daty
Maplet pro výpočet diskontované směnečné částky

Úloha 2

Firma PEIK eskontuje u Komerční banky ke dni 20.4.2007 čtyři směnky s různými daty vystavení, různými úrokovými mírami a různými daty splatnosti:

Pořadové čísloDatum vystaveníNominální hodnota (Kč)Úroková míra (%p.a.)Datum splatnosti
1.1. 2. 200730 00021. 8. 2007
2.15. 3. 2007100 000315. 7. 2007
3.21. 3. 200740 0002,515. 9. 2007
4.7. 4. 2007110 0003,21. 10. 2007

Diskontní míra banky činí 7% p.a., provize banky je 5 promile, výlohy za každou směnku 35 Kč.

  1. Určete úhrnnou diskontovanou hodnotu čtyř směnek.
  2. Určete střední den splatnosti.
Tutorial Tutorial(PDF) Maplet Maple code